utorak, 3. srpnja 2012.

Fikus (Ficus elastica)

Također sobna biljka koju se isplati nabaviti, uz malo truda koji uložimo u njeno održavanje ona će nas nagraditi svojom ljepotom koja je postojana kako ljeti tako i zimi. Fikus je biljka koja ne voli hladnoću, znaći da temperatura ne smije biti niža od 10°C, može izdržati vrlo visoke temperature ali mu treba osigurati dosta vode. Voli biti u polusjenu, tako da nije izložen direktnom suncu ali da opet nije u sjeni. Ne voli da ga se puno seli, stoga kada mu jednom izaberete mjesto nemojte ga micati. Fikus je biljka koja je u mom slučaju vrlo zahvalna. Dobila sam pelcer prije par godina i uz pridržavanje gore navedenih pravila, sada je velik i prekrasan.

 

 (slika je preuzeta sa interneta)

Sobna jela (Arancaria excelsa)

Prvu biljku koju ljudi zamijete kada dođu kod mene je sobna jela. Stvarno izgleda posebno i na nju sam naviše ponosna jer je preživjela sa mnom osam godina. Prva stvar koju morate znati kako bi Vam sobna jela uspjela jeste da imate dovoljno prostora jer su iglice osjetljive na dodir. Voli puno svjetla, te je zimi treba držati na mjestu koje obiluje svjetlom a ljeti je možete iznijeti van ali na sjenovito mjesto. Sobna temperatura treba biti umjerena kako ne bi prebrzo rasla, te joj razmak između grana ne bi bio prevelik. Sa zaljevanjem treba paziti i zalijevati tek toliko da se zemlja ne isuši, odnosno dva do tri puta tjedno ljeti a jednom tjedno zimi. Moja sobna jela se nalazi na izvoru svjetlosti, blizu prozora. Još je nisam iznosila van ljeti jer me strah da joj nešto ne bude a njoj očito ovo mjesto gdje je sada odgovara. Čula sam da je zahtjevna biljka, izgleda da ja imam sreće sa svojom.

 

(slika je preuzeta sa interneta)

Difenbahija (Difenbachia)

Difenbahija me privukla svojim mnogobrojnim prošaranim listovima na kojima su se miješale zelena i bijela boja. Mislila sam da bi ona savršeno odgovarala u bilo koji dnevni boravak i nisam pogriješila bar što se tiče mog, svojim bojama otvara prostor oko sebe. Difenbahija također kao i Adam voli svjetlost ali isto ne voli da bude izložena direktnom suncu. Ljeti joj odgovara topla i vlažna klima. Temperatura oko 22°C se smatra povoljnom za nju. Zimi je ta temperatura oko 15°C. Voli dosta vode stoga je treba često zalijevati. Prije par godina sam zasadila Difenbahiju vani, mislila sam da neće opstati pošto je osjetljiva na niske temperature a kod nas zime stvarno budu hladne. Međutim svakog proljeća na tom mjestu ona izraste, raširi se pa čak i cvjeta. Cvat bude predivan ali brzo prođe. Još mi nije jasno kako uspijeva vani ali svakog proljeća me razveseli kada vidim da izbija iz zemlje.

 

 (slika preuzeta sa interneta)

Adam (alocasia odora)

Cvijet koji me dobro namučio dok nisam shvatila koliko je zapravo osjetljiv i koliko pažnje zahtjeva. Trenutni Adam mi je drugi po redu i nadam se da će mi on uspjeti. Pa da napišem neke općenite stvari o Adamu i brizi za njega. Adam je relativno velika sobna biljka, širokih, zelenih listova. Za njegovo održavanje je bitno znati da ljeti zahtjeva polusjenu, stoga ako Vam Adam bude vani sklanjajte ga sa direktnog sunca. Voli puno vode, ja svog zalijevam svaki drugi-treći dan i voli da mu se listovi osvježavaju vodom. Zimi ne voli pretoplo ali ni prehladno, temperatura koja bi mu odgovarala je oko 15°C. Također zimi traži puno svjetla ali rjeđe zalijevanje, oko dva puta tjedno. Ako Vam Adam bude vani, prije prvog mraza ga treba unijeti u neku prostoriju i tamo ga držati do početka proljeća. Zahtijeva puno strpljenja ali se isplati sve strpljenje i vrijeme uloženo u brigu za njega. Svaki komentar i savjet o održavanju Adama je  dobrodošao.  

 

  (moj Adam)

...

Već duže vremena razmišljam kako da se pridružim nekoj grupi za ljubitelje cvijeća. Stoga sam potaknuta zadatkom iz određenog kolegija koji je zahtijevao izradu bloga odlučila da svoj hobi iskoristim u tu svrhu. Pisat ću o svojim iskustvima sa određenim vrstama cvijeća i uvjetima njihova održavanja, te je svaki komentar i savjet od Vas dobrodošao.

Pozdrav!

Dobro došli na moj blog!